2026 Norberts FDG30FT 3X10K AXLES GVW 34,500 - 290141












Get in Touch
Dealer Notes
STANDARD FEATURES
| GVWR: | 34,500 lbs |
| ----- | ---------- |
| AXLES: | (3) 10,000 lbs Axles Oil Bath Spindles |
| SUSPENSION: | Slipper spring |
| TIRES: | ST235/80R16 LRE Radial |
| BRAKES: | Electric on All Axles |
| COUPLER: | Adjustable 2-5/16" Coupler or King Pin |
| JACK: | 2 x 12,000 lbs Drop Leg Jacks |
| DECK HEIGHT: | 36" |
| FRAME: | Tubing, Rigid Frame
Crossmembers every 16" |
| BEAVERTAIL: | 5' Self Cleaning Beavertail |
| RAMPS: | 5' Spring-Assisted Wedge Ramps |
| FLOOR: | Premium Fir |
| TIE DOWNS: | Stake Pockets & Tubing Rub Rails |
| SIDE STEPS: | On Both Sides |
| SPARE TIRE MOUNT: | Top Deck Mount |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 7-way RV Plug |
| FINISH: | Epoxy Primer Urethane Paint |
Info
Industry
Trailer
Make
Norberts
Model
FDG30FT 3X10K AXLES GVW 34,500
Trim
Base
Year
2026
Price
34750.00
Stock Number
290141
Category
Equipment Trailer
Subcategory
Deckover
Condition
New
Hitch Type
Gooseneck
Axles
10000 lb
Length
30 ft
Width
102 in