2026 Norberts 30FT 3X7K Torsion Axle GVW 24,150 - 290101












Get in Touch
Dealer Notes
STANDARD FEATURES
| GVWR: | 24,100 lbs |
| ----- | ---------- |
| AXLES: | (3) 7,000 lbs Axles w/Easy Lube Spindles |
| SUSPENSION: | TORSION |
| TIRES: | ST235/80R16 LRE Radial |
| BRAKES: | Electric on All Axles |
| COUPLER: | Adjustable 2-5/16" Coupler or 3" Lunette Eye |
| JACK: | 2 x 12,000 lbs Drop Leg Jacks |
| DECK HEIGHT: | 36" |
| FRAME: | Tubing, Rigid Frame
Crossmembers every 16" |
| BEAVERTAIL: | 5' Self Cleaning Beavertail |
| RAMPS: | 5' Spring-Assisted Wedge Ramps |
| FLOOR: | Premium Fir |
| TIE DOWNS: | Stake Pockets & Rub Rails |
| SIDE STEPS: | On Both Sides |
| SPARE TIRE MOUNT: | Optional - Tongue Mount Only |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 7-way RV Plug |
| FINISH: | Epoxy Primer Urethane Paint|
Info
Industry
Trailer
Make
Norberts
Model
30FT 3X7K Torsion Axle GVW 24,150
Trim
Base
Year
2026
Msrp
26450.00
Price
25450
Stock Number
290101
Category
Equipment Trailer
Subcategory
Deckover
Condition
New
Location
Grande Prairie, AB
Dry Weight
6,490 lbs
Hitch Type
Gooseneck
Axles
7000 lb
Length
30 ft
Width
102 in
Gvwr
24,000
Payload Capacity
17,510