2026 Horizon UTZ 16ft 2x3.5K Axles CLRS RED BLK GREEN - MULTIPLE AVAILABLE











Get in Touch
Dealer Notes
| GVWR: | 7,600 lbs |
| AXLES: | (2) 3,500 lbs Axles w/Easy Lube Spindles |
| SUSPENSION: | Slipper Spring Suspension |
| TIRES: | ST205/75R15 LRC Radial |
| BRAKES: | Electric on Both Axles |
| COUPLER: | Adjustable 2-5/16" Coupler |
| JACK: | 7,000 lbs Jack |
| FENDERS | HD Fenders |
| DECK HEIGHT: | 19" |
| SIDES: | 12" High Sides c/w 2" Tubing Tie Rail |
| RAMPS: | 4' Spring Loaded Lay-Flat Ramp w/ Mesh |
| FLOOR: | Pressure Treated Wood |
| TONGUE LENGTH: | 53" |
| TIE DOWNS: | Stake Pockets & Welded in D-Rings & Custom Uprights |
| SPARE TIRE MOUNT: | PS , Upright |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 7-way RV Plug |
| FINISH: | Powder Coat |
Info
Industry
Trailer
Make
Horizon
Model
UTZ 16ft 2x3.5K Axles CLRS RED BLK GREEN
Trim
BASE
Year
2026
Price
7850
Stock Number
MULTIPLE AVAILABLE
Category
Utility Trailer
Subcategory
Utility Trailer
Condition
New
Location
Grande Prairie, AB
Dry Weight
2030 lbs
Hitch Type
BUMPER PULL
Axles
2 X 3,500 POUNDS
Length
16'
Width
83"
Suspension
SLIPPER SPRING
Wheels
205/75/R15
Floor
PRESSURE TREATED WOOD
Gvwr
7600 lbs