2026 Horizon LZ7 - 14' - 2X7 GVW 14K - 30" SIDES 14 ft / 30 in - 16173













Get in Touch
Dealer Notes
| GVWR: | 14,000 lbs |
| AXLES: | (2) 7,000 lbs Axles w/ Easy Lube Spindles |
| SUSPENSION: | Slipper Spring Suspension |
| TIRES: | ST235/80R16 LRE Radial |
| BRAKES: | Electric on All Axles |
| COUPLER: | Adjustable 2-5/16" Coupler |
| JACK: | 12,000 lbs Drop Leg Jack |
| HOIST FEATURES: | 3,000 psi Hydraulic Power Pack 20' Hand Remote and Wireless Remote 5" Hydraulic Cylinder & Scissor Hoist Interstate Extreme Cycle Battery and Plug In Charger Lockable Steel Toolbox |
| DECK HEIGHT: | 29" |
| SIDES: | 30" Solid Steel 10 Gauge |
| DOOR: | Barn Doors with Cam Lock Two-way Gate |
| LOAD COVER | Shielded Tarp & Roller |
| FLOOR: | 10 Gauge Steel |
| WEIGHT: | 4880lbs |
| TIE DOWNS: | (4) Heavy Duty Welded In D-rings |
| SPARE TIRE MOUNT: | Passenger's Side of Box |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 7-Way RV Plug |
| FINISH: | Powder Coat |
Info
Industry
Trailer
Make
Horizon
Model
LZ7 - 14' - 2X7 GVW 14K - 30" SIDES
Trim
14 ft / 30 in
Year
2026
Price
16450
Stock Number
16173
Category
Dump Trailer
Subcategory
Dump Trailer
Condition
New
Location
Grande Prairie, AB
Dry Weight
4880 LBS
Color
LIME GREEN
Hitch Type
BUMPER PULL
Axles
2 X 7,000 LB
Length
14'
Suspension
SLIPPER SPRING
Tires
ST235/80R16 RADIAL TIRES
Rear Door
3 - WAY SPREADER GATE
Floor
10 GAUGE STEEL
Gvwr
14000 LBS
Axle Capacity
14,000 LBS
Payload Capacity
9,520 LBS
Trailer Material
STEEL