2026 Canada Trailers UT510-3K - 66521











Get in Touch
Dealer Notes
| GVWR: | 2,990 lbs. |
| AXLES: | (1) 3,500 lbs Axle w/Easy Lube Spindles |
| SUSPENSION: | Double Eye Spring Suspension |
| TIRES: | ST205/75R15 LRC Radial |
| COUPLER: | 2" A-frame Coupler |
| JACK: | 2,000 lbs A-frame Jack |
| DECK HEIGHT: | 17" |
| SIDES: | 15" Solid Steel + 3" Tie Rail |
| RAMPS: | 5 & 6' Trailers: 4' Straight Ramp w/ Mesh 7' Trailers: Spring Assist Included |
| FLOOR: | Pressure Treated Wood |
| TONGUE LENGTH: | Range 42"- 48" |
| TIE DOWNS: | (4) Welded in D-ring |
| SPARE TIRE MOUNT: | Front of Bed, Upright |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 4-way Flat |
| FINISH: | Powder Coat - Matte Black |
Info
Industry
Trailer
Make
Canada Trailers
Model
UT510-3K
Trim
Base
Year
2026
Price
3750.00
Stock Number
66521
Category
Utility Trailer
Subcategory
Utility Trailer
Condition
New
Location
Grande Prairie, AB
Dry Weight
1,028 lbs
Hitch Type
Bumper Pull
Axles
3500 lb
Length
10 ft
Width
60 in
Tires
ST205/75R15 LRC radial tires on 5-bolt galvanized rims
Specifications
Length
60.5 in | Tongue: 42 in - 48 in
Width
122 in
Dry Weight
1,028 lbs.
Max Load
1,962 lbs.
GVWR
2,990 lbs.
Axles
(1) 3,500 lbs Axle w/Easy Lube Spindles
Suspension
Double Eye Spring Suspension
Tires
ST205/75R15 LRC Radial | Spare Mount: Front of Bed, Upright | Spare: Bifold Ramps
Coupler
2 in A-frame Coupler
Height
Deck: 17 in
Ramps
4 ft Straight Ramp w/ Mesh
Floor
Pressure Treated Wood
Lights
Sealed Beam, L.E.D.
Electrical
Sealed Harness System
Finish
Powder Coat - Matte Black
Notes
Jack: 2,000 lbs A-frame Jack | Side: 15 in Solid Steel + 3 in Tie Rail | Tie Downs: (4) Welded in D-ring | Plug: 4-way Flat
Brakes
Electric: Aluminum Wheel
D-Rings
Galvanize Trailer