2026 Canada Trailers PHFT25 - 25FT 3X7K AXLES GVW 22,680 - 67326











Get in Touch
Dealer Notes
STANDARD FEATURES
| GVWR: | 22,680 lbs |
| ----- | ---------- |
| PAYLOAD: | 17,318 lbs |
| AXLES: | (3) 7,000 lbs Axles w/Easy Lube Spindles |
| SUSPENSION: | Slipper Spring Suspension |
| TIRES: | ST235/80R16 LRE Radial |
| BRAKES: | Electric on All Axles |
| COUPLER: | Adjustable 2-5/16" Coupler or 3" Lunette Eye |
| JACK: | 12,000 lbs Drop Leg Jack |
| DECK HEIGHT: | 36" |
| FRAME: | Light Weight, Rigid Frame
Crossmembers every 16" |
| BEAVERTAIL: | 5' Beavertail with Self Cleaning Angle Iron Run |
| RAMPS: | 5' Spring-Assisted Wedge Ramps |
| FLOOR: | Pressure Treated Wood |
| TONGUE LENGTH: | 62" |
| TIE DOWNS: | Stake Pockets & Rub Rails |
| SIDE STEPS: | On Both Sides |
| SPARE TIRE MOUNT: | Optional - Tongue Mount Only |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 7-way RV Plug |
| FINISH: | Powder Coat + Scorpion Stone Guard |
Info
Industry
Trailer
Make
Canada Trailers
Model
PHFT25 - 25FT 3X7K AXLES GVW 22,680
Trim
Base
Year
2026
Price
18950
Stock Number
67326
Category
Equipment Trailer
Subcategory
Deckover
Condition
New
Location
Grande Prairie, AB
Dry Weight
6078 lbs
Axles
7000 lb
Length
25 ft
Width
102 in
Floor
300 in