2026 Canada Trailers DT8316-21KTR - 64946















Get in Touch
Dealer Notes
| GVWR: | 22,680 lbs |
| AXLES: | (3) 7,000 lbs Axles w/ Easy Lube Spindles |
| SUSPENSION: | Slipper Spring Suspension |
| TIRES: | ST235/80R16 LRE Radial |
| BRAKES: | Electric on All Axles |
| COUPLER: | Adjustable 2-5/16" Coupler or 3" Lunette Eye |
| JACK: | 12,000 lbs Drop Leg Jack |
| HOIST FEATURES: | 3,000 psi Hydraulic Power Pack 20' Hand Remote and Wireless Remote 6" Hydraulic Cylinder & Scissor Hoist Interstate Extreme Cycle Battery and Plug In Charger Lockable Steel Toolbox |
| DECK HEIGHT: | 29" |
| SIDES: | 20" Solid Steel + 10" Wood Plank |
| DOOR: | Barn Doors with Cam Lock Two-way Gate |
| LOAD COVER | Shielded Tarp & Roller |
| FLOOR: | Steel |
| TONGUE LENGTH: | 52" |
| TIE DOWNS: | (6) Heavy Duty Welded In D-rings |
| SPARE TIRE MOUNT: | Passenger's Side of Box |
| LIGHTS: | Sealed Beam, L.E.D. |
| ELECTRICAL: | Sealed Harness System |
| PLUG: | 7-Way RV Plug |
| FINISH: | Powder Coat + Scorpion Stone Guard |
Info
Industry
Trailer
Make
Canada Trailers
Model
DT8316-21KTR
Trim
Base
Year
2026
Msrp
22750.00
Price
21950.00
Stock Number
64946
Category
Dump Trailer
Subcategory
Dump Trailer
Condition
New
Location
Grande Prairie, AB
Dry Weight
6,396 lbs
Hitch Type
Bumper Pull
Axles
7000 lb
Length
16 ft
Width
83 in
Specifications
GVWR
22,680 lbs.
Width
16 ft
Suspension
Slipper Spring Suspension
Tires
ST235/80R16 LRE Radial | Spare Mount: Passenger's Side of Box
Electrical
Sealed Harness System
Finish
Powder Coat + Scorpion Stone Guard
Notes
Jack: 12,000 lbs Drop Leg Jack | Sides: 20 in Solid Steel + 10 in Wood Plank | Tie Downs: (6) Heavy Duty Welded In D-rings | Plug: 7-Way RV Plug
Cylinder
6 in Hydraulic
Coupler
Adjustable 2-5/16 in Coupler or 3 in Lunette Eye
Brakes
Electric on All Axles
Gate/Door
Barn Doors with Cam Lock Two-way Gate
Dry Weight
5,458 lbs.
Height
Deck: 29 in
Max Load
17,222 lbs. | Cover: Shielded Tarp & Roller
Length
83 in | Tongue: 52 in
Axles
(3) 7,000 lbs Axles w/ Easy Lube Spindles
Floor
Steel
Lights
Sealed Beam, L.E.D.